Ek wil my stoep bou: wat sê die wet?

Ek wil my stoep bou: wat sê die wet?

Wil u 'n stoep installeer en u huis na buite, na die tuin oopmaak om 'n ekstra kamer te geniet, helder en aangenaam om in die somer en winter te leef? Om wettig op te tree, moet u teleurstelling en probleme vermy deur uit onkunde te hengel, respekteer die boureëls wat deur die wetgewing van toepassing is sedert 1 Januarie 2012. Vind meer artikels oor die tema: Werkaanhalings vir 'n stoepkonstruksie

Die stoep se oppervlak is minder as 20 of 40 m2?

Artikel R.421-17 f van die stadsbeplanningskode bepaal dat die oprigting van 'n stoep onderhewig is aan 'n eenvoudige versoek om vooraf verklaring van u stadsraad te verleen indien die gebied wat op die grond gebou is, minder of gelyk is. op 20 m2. As die konstruksie in 'n stedelike gebied opgeneem word, word die oppervlak wat vooraf 'n verklaring van werke vereis, verhoog na 40 m2, op grond van 'n besluit 2011-1771 van 5/12/2011. Om voordeel te trek uit hierdie verhoging, moet die grond opgeneem word in 'n munisipaliteit onderhewig aan 'n stedelike beplanningsdokument, soos 'n PLU (Plaaslike Beplanningsplan), 'n POS (Grondgebruiksplan) of 'n PSMV (Plan de Rugsteun en verbetering). In sekere gevalle kan die stadhuis egter die indiening van 'n boupermit vereis, veral as daar beperkings in die PLU neergelê is. Moet nie huiwer om dit te raadpleeg om die minimum afstande te ken vir respek van u bure of enige ander munisipaliteit nie. As u versuim om u werk te verklaar, kan u gedwing word om u werk te vernietig op klagte van 'n buurman.

U stoep is meer as 40 m2? 'N Boupermit is verpligtend

Die installering van 'n stoep met 'n oppervlakte groter as 40 m2 SHOB (bruto vloeroppervlakte, d.w.s. die somtotaal van al die vloeroppervlaktes wat gebou is), vereis dat u 'n boupermit by die betrokke stadsaal indien. U versoek moet inligting rakende die projek insluit, soos planne, kleure, materiale, werklike oppervlakte, ens. U sal ongeveer drie maande neem om u boupermit te bekom. Laastens, 'n ander scenario, as die oppervlakte van die stoep meer as 170 m2 is, moet u noodsaaklik gebruik maak van 'n argitek (dekreet van 5 Desember 2011).

Wil u u stoep op 'n bestaande terras installeer of 'n bestaande kamer in 'n stoep omskep?

Beplan u 'n stoep van 2 tot 40 m2 op 'n bestaande terras? 'N Werkverklaring is voldoende (onder 2 m2, die werk is gratis). Op dieselfde manier as u 'n kamer met 'n omheining wat reeds deel is van die bestaande SHOB, in 'n veranda wil omskep, sal 'n verklaring van werk voldoende wees, aangesien daar nie 'n nuwe SHOB geskep kan word nie. Omgekeerd, as u 'n skuins dak omskep om 'n stoep in 'n motorhuis te skep, sal die SHOB verander word en die projek onderhewig wees aan die reël van meer as 20 of 40 m2 SHOB.